124.

KIESZENIE AKTYWNOŚCI**

...dla wielu wzorców o większej skali, które określają przestrzenie publiczne, decydujące znaczenie ma krawędź danej przestrzeni PROMENADA (31), PUBLICZNE PLACYKI (61), OTWARTE POMIESZCZENIE PUBLICZNE (69), ULICZKA PIESZA (100), WEWNĘTRZNY PASAŻ (101), KSZTAŁT CIĄGU PIESZEGO (121). Ten wzorzec pomaga w udoskonaleniu krawędzi występujących w tych większych wzorcach.

***

Życie placu publicznego skupia się w sposób naturalny wokół jego krawędzi. Gdy brzegi placu nie spełniają swojego zadania, przestrzeń nigdy nie będzie ożywiona.
Sformułujmy to bardziej precyzyjnie: ludzie naturalnie ciążą ku krawędzi przestrzeni publicznych. Na środku otwartej przestrzeni nie czują się swobodnie. Jeżeli na skraju przestrzeni publicznej nie ma miejsc, gdzie można swobodnie stać lub się wałęsać, przestrzeń zaczyna być miejscem, przez które się przechodzi, lecz nie zatrzymuje. Zatem nie ulega wątpliwości, że plac publiczny powinien być otoczony kieszeniami aktywności: sklepami, kioskami, ławkami, tablicami informacyjnymi, barierkami, dziedzińcami, ogrodami, stojakami z gazetami. Obrzeża placu powinny przypominać ząbkowaną krawędź muszli.
Proces pozostawania w jakimś miejscu przebiega stopniowo i jest uzależniony od przypadku. Ludzie nie przychodzą z postanowieniem pozostania, po prostu zatrzymują się na dłużej albo idą sobie, w zależności od przebiegu procesu stopniowego zaangażowania. Zatem różne kieszenie aktywności wokół krawędzi zawsze powinny być rozmieszczone w pobliżu dróg i wejść prowadzących na plac, aby ludzie, przechodząc przez plac, mijali je. Wówczas czynności skoncentrowane na celu, czyli przychodzenie i wychodzenie z placu, będą stopniowo przekształcać się w czynności bardziej swobodne. A gdy wokół krawędzi powstanie wiele małych grup, prawdopodobnie zaczną one na siebie oddziaływać i wypełniać także wolną przestrzeń w kierunku środka placu. Podkreślamy też, że kieszenie aktywności powinny być rozmieszczone na przemian z punktami wejść.
Schemat pojęciowy
Ząbkowana na kształt brzegu muszli krawędź placu musi całkowicie otaczać przestrzeń placu. Wyjaśnimy to w następujący sposób: narysuj koło symbolizujące przestrzeń placu i zaczerń fragment jego obwodu, który będzie oznaczał krawędź ząbkowaną kieszeniami aktywności. Teraz narysuj cięciwy łączące różne punkty tego zaczernionego odcinka. W miarę skracania zaczernionej krawędzi, drastycznie zanika obszar pokryty cięciwami. Widać, jak szybko zmniejsza się ożywienie danego miejsca wraz ze skróceniem długości zaczernionej krawędzi. Krawędź przestrzeni, w której ma się toczyć życie, musi być nasycona kieszeniami aktywności na całym obwodzie.
W miarę jak wzrasta aktyzvność wokół danej przestrzeni, przestrzeń ta staje się bardziej ożywiona
Gdy mówimy, że krawędź przestrzeni powinna przypominać brzeg muszli z półkolistymi wnękami aktywności, w których koncentrują się różne działania, mamy na myśli rozwiązanie konceptualne, a nie dosłowne. W rzeczywistości kieszenie aktywności powinny być wysunięte na plac. Aby zbudować ten wzorzec, narysuj najpierw główne ciągi przecinające daną przestrzeń oraz wolne miejsca, które pozostały między tymi ścieżkami. Następnie wbuduj kieszenie aktywności w przestrzenie znajdujące się między ścieżkami, wysuwając je do przodu, na plac.
Kieszeń aktywności, która wysuwa się na plac
Dlatego:
Otaczaj miejsca, w których gromadzą się ludzie, kieszeniami aktywności — małymi, częściowo zamkniętymi obszarami przy krawędzi, które wysuwają się na otwartą przestrzeń między ciągami pieszymi biegnącymi w kierunku placu i które prowadzą różnego typu działalność, w naturalny sposób skłaniającą przechodniów do zatrzymania się i zaangażowania w to, co się tam dzieje.

***

Poprowadź ciągi piesze między kieszeniami aktywności — CIĄGI PIESZE I CELE (120). Przy projektowaniu samych kieszeni wykorzystaj podcienia, miejsca do siedzenia, murki do siedzenia, słupy i pergole — PODCIENIA (119), POKÓJ ZEWNĘTRZNY (163), ŚCIEŻKA POD TRELIAŻEM (174), MIEJSCE DO SIEDZENIA (241), MUREK DO SIEDZENIA (243). Przede wszystkim jednak twórz kieszenie aktywności poprzez FASADY BUDYNKÓW (122). W kieszeniach lokalizuj kioski z gazetami PRZYSTANEK AUTOBUSOWY (92), STOISKA Z JEDZENIEM (93), a także ogródki, miejsca zabaw, małe sklepiki, KAWIARNIE ULICZNE (88) i MIEJSCA DO CZEKANIA (150)...
An unhandled error has occurred. Reload 🗙