241.

MIEJSCA DO SIEDZENIA**

...załóżmy, że na tym etapie prac główna konstrukcja budynku jest już gotowa. Aby wykończyć ją całkowicie, trzeba wykonać detale ogrodów i tarasów wokół budynku. Najprawdopodobniej zaplanowałeś już murki, kwietniki i siedziska, przynajmniej orientacyjnie. Jednak zwykle ostateczne decyzje co do ich wyglądu najlepiej podjąć wówczas, kiedy budynek już powstanie, można je bowiem do niego dopasować i dzięki nim związać go z otoczeniem — KSZTAŁT CIĄGU PIESZEGO (121), KIESZENIE AKTYWNOŚCI (124), PRYWATNY TARAS WYCHODZĄCY NA ULICĘ (140), KRAWĘDŹ BUDYNKU (160), SŁONECZNE MIEJSCE (161), POKÓJ ZEWNĘTRZNY (163), POŁĄCZENIE Z ZIEMIĄ (168), ŚCIEŻKA POD TRELIAŻEM (174), SIEDZISKO OGRODOWE (176) i tym podobne. Na początek weźmy zewnętrzne miejsca do siedzenia — publiczne i prywatne.

***

Siedziska, które umieszcza się bez uwzględnienia widoku i klimatu, prawie na pewno będą bezużyteczne.
Przeprowadziliśmy wyrywkowe obserwacje wybranych ławek w Berkeley w stanie Kalifornia, notując następujące dane dotyczące każdej z nich: Czy była zajęta, czy pusta? Czy zapewniała widok na bieżącą aktywność? Czy stała w miejscu nasłonecznionym, czy też w cieniu? Ile wynosiła prędkość wiatru? Trzy z jedenastu objętych badaniami ławek były zajęte, osiem zaś było pustych.
Podczas obserwacji wszystkie trzy zajęte ławki były zwrócone w stronę aktywności, stały w nasłonecznionym miejscu, a prędkość wiatru nie przekraczała 0,46 metra na sekundę. W chwili obserwacji żadna z ośmiu pustych ławek nie miała wszystkich tych trzech cech. Trzy puste ławki były osłonięte i zapewniały widok ludzi w akcji, ale nie były nasłonecznione; trzy dawały widok akcji, ale nie miały słońca, a prędkość wiatru przekraczała 0,91 metra na sekundę; dwie stały w słońcu i miały osłonę od wiatru, ale nie miały żadnej aktywności.
Druga seria obserwacji polegała na porównaniu liczby starszych ludzi siedzących przy Union Square o godzinie 15.00 w słoneczny dzień z liczbą starszych ludzi o godzinie 15.00 w dzień pochmurny. I tak w słoneczny dzień przebywało tam 65 osób, w dzień pochmurny zaś 21, mimo że temperatura powietrza była taka sama w oba te dni.
To jest oczywiste — ale sedno sprawy tkwi w tym, że kiedy będziesz zaznaczał w swoim projekcie punkty umieszczenia zewnętrznych siedzisk, murków, schodów do siedzenia czy siedzisk ogrodowych, szukaj miejsc, które mają następujące cechy:
1. Ławki zwrócone bezpośrednio w stronę przechodniów.
2. Ławki zwrócone na południe, ze względu na nasłonecznienie w miesiącach zimowych.
3. Ściana z każdej strony, z której wieje zimowy wiatr.
4. W gorącym klimacie osłona przed słońcem w południowych godzinach latem i ławka zwrócona w stronę letniej bryzy.
Ławki w Nowej Anglii
Dlatego:
Wybór dobrego miejsca na zewnętrzne siedziska jest dużo ważniejszy niż budowanie fantazyjnych ławek. Doprawdy, jeżeli punkt jest dobrze dobrany, najprostszy rodzaj siedziska okazuje się doskonały.
W chłodnym klimacie wybierz miejsca zwrócone do słońca i chronione przed wiatrem; w klimacie gorącym umieść je w cieniu i wystaw na letnią bryzę. W obu przypadkach skieruj je w stronę aktywności.

***

Jeżeli te siedziska mogą mieć ciągłość ze schodami, z wejściami do budynku czy z niskimi murkami lub balustradami, tym lepiej — SIEDZENIE NA SCHODACH (125), ŁAWKA PRZY DRZWIACH WEJŚCIOWYCH (242), MUREK DO SIEDZENIA (243)...
An unhandled error has occurred. Reload 🗙