125.
SIEDZENIE NA SCHODACH*

...wiemy, że przejścia piesze i przestrzenie publiczne, w których gromadzą się ludzie, muszą mieć określony kształt oraz być do pewnego stopnia zamknięte, aby ludzie zwracali się do środka, a nie na zewnątrz — PUBLICZNE PLACYKI (61), POZYTYWOWA PRZESTRZEŃ ZEWNĘTRZNA (106), KSZTAŁT CIĄGU PIESZEGO (121). Znakomicie spełniają to zadanie schody znajdujące się na krawędziach tych przestrzeni. Poza tym takie schody mogą wzbogacić wzorce: RODZINA WEJŚĆ (102), GŁÓWNE WEJŚCIE (110) i SCHODY ZEWNĘTRZNE (158).
***
Z jednej strony, ludzie szukają korzystnego punktu, z którego mogą obserwować całą akcję. Z drugiej strony, chcą także brać udział w wydarzeniach. Jeśli przestrzeń publiczna nie jest w stanie zaspokoić obu tych tendencji, wiele osób po prostu ją opuści.
Pole widzenia człowieka patrzącego na wprost jest znacznie większe poniżej linii horyzontu niż ponad nią. Jest więc oczywiste, że każdy, kto chce obserwować innych ludzi, będzie starał się zająć pozycję nieco powyżej poziomu, na którym toczy się akcja.
Kłopot polega na tym, że taka pozycja zwykle wywołuje efekt odizolowania obserwatora od akcji. A większość ludzi chce jednocześnie obserwować i brać udział w tym, co się dzieje. Oznacza to, Że nieco wzniesione miejsca powinny być zarazem łatwo dostępne dla przechodniów, a więc znajdować się przy trasach przejść i mieć dostęp bezpośrednio z ich poziomu.
Dążenia te znakomicie zaspokaja kilka dolnych stopni schodów oraz balustrady i poręcze wzdłuż nich. Ludzie mogą siedzieć na niższych stopniach, jeżeli są wystarczająco szerokie i przyjazne, oraz opierać się o balustrady.
Łatwo udowodnić zarówno istnienie powyżej opisanych zależności, jak i znaczenie tego wzorca. Kiedy w miejscach publicznych są obszary zarazem bardzo łatwo dostępne i lekko wzniesione, ludzie w sposób naturalny dążą w ich stronę. Przykładami są kawiarnie, tarasy otaczające miejskie place, schodki ganków, schodkowane cokoły pomników i spiętrzone siedziska.
Dlatego:

***
Nadaj siedzeniom na schodach tę samą orientację, co MIEJSCOM DO SIEDZENIA (241). Stopnie wykonaj z drewna, płytek lub cegły, by z czasem się wycierały, by widać było na nich ślady stóp i by ich dotykanie było przyjemne dla ludzi, którzy na nich siadają — MIĘKKIE PŁYTY I CEGŁY (248). Połącz schody bezpośrednio z sąsiednimi budynkami POŁĄCZENIE Z ZIEMIĄ (168)...