78.

DOM DLA JEDNEJ OSOBY*

...gospodarstwa domowe, w których mieszka tylko jedna osoba, bardziej niż jakiekolwiek inne powinny być częścią większego gospodarstwa domowego — RODZINY (75). Zbuduj je tak, aby wpasowały się w jakieś większe gospodarstwo grupowe albo przyłącz je jako pomocnicze przybudówki do zwykłych gospodarstw rodzinnych, takich jak DOM DLA MAŁEJ RODZINY (76) i DOM DLA DWOJGA (77).

***

Kiedy gospodarstwo dla jednej osoby stanowi część większej grupy, najważniejsza staje się prostota.
Rynek nieruchomości oferuje niewiele domów czy mieszkań zbudowanych specjalnie dla osób samotnych. Najczęściej kobiety i mężczyźni, którzy decydują się na życie w pojedynkę, mieszkają w większych domach i mieszkaniach wybudowanych wcześniej dla dwojga ludzi lub liczniejszych rodzin. Tymczasem dla jednej osoby takie miejsca o dużej powierzchni są zwykle zbyt rozlegle, nieporęczne, trudne do zagospodarowania i utrzymania. A co najważniejsze, takie miejsca nie pozwalają osobie samotnej na zyskanie poczucia samowystarczalności, prostoty, integralności i oszczędności we własnym życiu.
Miejsce, które najlepiej odpowiada potrzebom osoby mieszkającej samotnie, wymaga skrajnej prostoty, właściwie samego szkieletu funkcjonalnego: to miejsce „proste jak drut”, w którym każdy kąt, mebel, doniczka na kwiatki, każde polano jest umieszczone zgodnie z najprostszą potrzebą i wspiera bezpośrednio funkcjonowanie jednostki harmonią niczego, co jest zbędne i wszystkiego, co potrzebne.
Plan takiego domu będzie się znacząco różnił od innych domów, głównie dlatego, że nie wymaga prawie żadnego zróżnicowania przestrzeni. Może to być zaledwie jedno pomieszczenie, albo domek bądź studio wzniesione na terenie lub wbudowane jako część większego budynku, grupowego gospodarstwa domowego. W gruncie rzeczy jest to po prostu centralna przestrzeń, która pączkuje wnękami naokoło. Zastępują one oddzielne pomieszczenia w większym domu, pełnią funkcję sypialni, łazienki, kuchni, miejsca do pracy i przedpokoju.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo wiele wzorców przedstawionych w tej książce może być wbudowanych w mały domek. Małe rozmiary nie wykluczają urozmaicenia formy. Sztuka polega na tym, żeby zagęszczać, nakładać i kondensować wzorce, redukując je do prostych wyrażeń, sprawić, by każdy centymetr liczył się za dwa. Kiedy uda się to zrobić, mały domek wyda się wspaniale spójny i ciągły — gotowanie garnka zupy wypełni cały dom, nie będzie krzątaniny wokół. Te efekty są nieosiągalne, jeśli miejsce jest podzielone na pokoje.
Uważamy, że na ten wzorzec należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ obecnie prawie niemożliwe jest wybudowanie tak małego domku. Nie da się bowiem kupić bardzo małej działki budowlanej. Strefowanie133 i wymogi banków praktycznie uniemożliwiają powstawanie tak niewielkich działek. Zabrania się podziału działek „normalnej” wielkości na mniejsze, o wielkości dostosowanej do potrzeb domu dla jednej osoby. Właściwe zastosowanie tego wzorca będzie więc wymagało zmiany tych praktyk.
Dlatego też:
Dom dla jednej osoby niech będzie skrajnie prosty — w zasadzie wystarczy jeden pokój z dużymi i małymi aneksami wokoło. Przy maksymalnej intensywności wykorzystania przestrzeni na cały dom wystarczy 30—40 m2.

***

Uczyń dom osobistym terytorium, z własnym ogródkiem, choćby najmniejszym — TWÓJ WŁASNY DOM (79). Niech główne pomieszczenie przypomina wiejską kuchnię — KUCHNIA WIEJSKA (139), z której otwierają się wnęki przeznaczone do siedzenia, pracy, kąpieli, spania, ubierania się — POKÓJ KĄPIELOWY (144), MIEJSCE PRZYOKIENNE (180), WYDZIELONE MIEJSCE DO PRACY (183), WNĘKA NA ŁÓŻKO (188), GARDEROBA (189). Jeżeli dom przeznaczony jest dla osoby w podeszłym wieku lub dla kogoś bardzo młodego, skorzystaj ze wzorców DOMEK NA STARE LATA (155) lub DOMEK NASTOLATKA (154)...

133 Narzędzie planowania (strefowego), polegające na określeniu minimalnej wielkości działek budowlanych w celu ograniczenia wzrostu zagęszczenia ludności (przyp. red.).

An unhandled error has occurred. Reload 🗙