114.
HIERARCHIA PRZESTRZENI OTWARTEJ*

...charakter głównych przestrzeni zewnętrznych znajdujących się wokół budynków określają wzorce: NAPRAWA DZIAŁKI (104), PRZESTRZEŃ ZEWNĘTRZNA OTWARTA NA POŁUDNIE (105) oraz POZYTYWOWA PRZESTRZEŃ ZEWNĘTRZNA (106). Możesz je jednak udoskonalić i wzbogacić ich charakter — postaraj się, żeby z każdej z tych przestrzeni widać było inną, większą i aby wszystkie razem, współdziałając, tworzyły układ hierarchiczny.
***
Krótko mówiąc, ludzie nie siadają twarzą do muru z cegły — ustawiają się tak, żeby mieć jakiś widok, lub kierują się w stronę czegoś w oddali, co jest namiastką widoku.
Oprócz tego prostego stwierdzenia właściwie nie sformułowano żadnych reguł dotyczących sposobu zajmowania przez ludzi miejsca w przestrzeni. Stwierdzenie to wyraźnie odnosi się do przestrzeni, w których ludzie mogą się dobrze czuć. Każde miejsce, w którym ludzie czują się dobrze, ma:
1. bezpieczne zaplecze,
2. widok na szerszą, otwartą przestrzeń.
Aby zrozumieć implikacje tego wzorca, przeanalizujmy najpierw trzy główne przypadki, w których ma on zastosowanie.
W wypadku najmniejszych przestrzeni zewnętrznych, jakimi są prywatne ogrody, wzorzec ten sugeruje, żeby któryś kąt urządzić jako zaplecze — miejsce, gdzie można usiąść i skąd widać ogród. Jeśli się go dobrze urządzi, ten kąt będzie przytulny, bez wywoływania uczucia klaustrofobii.

Miejsce do siedzenia i ogród
Nieco większą skalę ma połączenie tarasu lub jakiegoś innego pomieszczenia zewnętrznego z większą przestrzenią otwartą, na przykład z ulicą lub placem. Najpopularniejszą formą wzorca w tej skali jest frontowy taras przed domem, który tworzy wyraźne zamknięcie i zaplecze oddzielone od publicznej ulicy.

Taras i ulica lub plac
W największej skali wzorzec ten mówi o otwieraniu placów publicznych i przestrzeni zielonych z jednej strony na szeroką perspektywę. W tej skali sam plac działa jak rodzaj zaplecza, miejsce, które można zająć i skąd można spoglądać na bardziej rozległą przestrzeń.

Plac i widok
Dlatego:

***
Oto przykłady zastosowania tego wzorca: miejsca do siedzenia w ogrodach otwierające się na ogrody SIEDZISKO OGRODOWE (176), NA WPÓŁ UKRYTY OGRÓD (111); kieszenie aktywności otwierające się na publiczne place — KIESZENIE AKTYWNOŚCI (124), PUBLICZNE PLACYKI (61); ogrody otwierające się na lokalne ulice — PRYWATNY TARAS WYCHODZĄCY NA ULICĘ (140), ZAPĘTLONE DROGI LOKALNE (49); drogi otwierające się na pola — ZIELONE ULICE (51), DOSTĘPNA ZIELEŃ (60); pola otwierające się na krajobraz wiejski, na rozległe widoki WSPÓLNY TEREN (67), KRAJOBRAZ WIEJSKI (7). Zadbaj o to, żeby każdy element tej hierarchii był tak zaaranżowany, by ludzie mogli się w nim wygodnie usadowić, kierując wzrok w stronę kolejnej, większej przestrzeni...