113.

POŁĄCZENIE MIĘDZY DOMEM A SAMOCHODEM

...gdy już zdecyd ujesz, gdzie powstanie wejście do budynku oraz jak będzie wyglądać przestrzeń przejściowa — GŁÓWNE WEJŚCIE (110), WEJŚCIE STOPNIOWANE (112), musisz koniecznie ustalić, jak można dotrzeć do budynku samochodem. Oczywiście na obszarze przeznaczonym tylko dla pieszych wzorzec ten nie ma zastosowania, lecz w pozostałych wypadkach chód musi „zamieszkać” gdzieś w pobliżu budynku. Zarówno położenie, jak i charakter tego miejsca są bardzo istotne.

***

Procesy przybywania do domu i opuszczania go mają zasadnicze znaczenie w naszym codziennym życiu. Bardzo często bierze w nich udział samochód. Jednak miejsce, gdzie samochód łączy się z domem, uznawane jest za nieistotne, bywa brzydkie, często jest lekceważone i zaniedbane.
Lekceważenie połączenia między domem a samochodem może spowodować spustoszenie w systemie ruchu w domu; szczególnie tam, gdzie występuje tradycyjna relacja „drzwi frontowe — drzwi tylne”. Zarówno członkowie rodzinv, jak i goście coraz częściej przyjeżdżają i odjeżdżają samochodami. A ponieważ ludzie zazwyczaj starają się korzystać z drzwi znajdujących się najbliżej samochodu, to wejście staje się wejściem „głównym”, nawet jeśli nie było w ten sposób zaprojektowane23.
Wejście znajdujące się najbliżej stanowiska parkowania staje się wejściem głównym — niezależnie od projektu
Jeżeli wejściem głównym stają się „tylne” drzwi, wówczas tyły domu tracą charakter sanktuarium danej rodziny, a plączący się tam goście mogą przeszkadzać gospodyni. Z kolei gdy tym wejściem są formalne drzwi „frontowe”, właściwie nie jest to zbyt odpowiednie dla rodziny i jej dobrych przyjaciół. W Radburn tylne drzwi wychodzą na parking, a frontowe — na zielony obszar przeznaczony wyłącznie dla pieszych. Jeżeli dana rodzina ma samochód, tylne drzwi, będąc bliżej samochodu, przejmują funkcję wyjścia i wejścia dla domowników. Uważa się jednak, że goście powinni używać drzwi frontowych.
Aby dostęp do samochodu był dogodny zarówno z kuchni, jak i z oficjalnego salonu, a każda przestrzeń zachowała integralność pod względem użyteczności i prywatności, dom powinien mieć tylko jedno główne wejście. Ponadto zarówno kuchnia, jak i salon muszą być bezpośrednio dostępne z tego wejścia. Nie znaczy to, że dom musi mieć wyłącznie jedno wejście; jest wiele powodów, dla których powinien mieć ich więcej. Drugorzędne wejścia, na przykład prowadzące z patio, z ogrodu czy też prywatne wejścia dla nastolatków, są bardzo ważne. Nigdy jednak nie powinny być usytuowane między głównym wejściem a miejscem, gdzie zwykle podjeżdża się samochodem. W przeciwnym wypadku będą konkurować z głównym wejściem i wprowadzać zamęt w funkcjonowaniu domu.
Na koniec bezwzględnie trzeba zadbać o przestrzeń łączącą dom i samochód. Należy sprawić, by była pozytywowa — a więc wzmacniała przeżycie przybywania do domu i opuszczania go. Zasadniczo oznacza to, że miejsce na samochód, ścieżka biegnąca z tego punktu do domu oraz drzwi wejściowe powinny razem tworzyć wspólną przestrzeń. Można to osiągnąć za pomocą słupów, niskich murków, ścian domu, roślin, pergoli i miejsc do siedzenia. Takie właśnie miejsce nazywamy POŁĄCZENIEM MIĘDZY DOMEM A SAMOCHODEM (113). Prawidłowy łącznik to miejsce, gdzie ludzie mogą spacerować, stać, oprzeć się o coś, pożegnać z gośćmi. Może być ono zintegrowane z konstrukcją i kształtem domu.
Plany dawnych zajazdów, pochodzące z epoki powozów i koni, traktowały powóz jak istotną część środowiska, a połączenie między powozem a budynkiem było tak ważną częścią zajazdu, że decydowało o jego charakterze. Podobne rozwiązania stosuje się na lotniskach, w hangarach dla łodzi, w stajniach, na dworcach kolejowych. Jednak mimo że samochód jest tak ważny dla sposobu życia w nowoczesnym domu, miejsce zetknięcia się samochodu i domu prawie nigdy nie jest traktowane poważnie — jako miejsce piękne i pełne znaczenia, które ma własne prawa.
Dlatego:
Umieść miejsce parkingowe dla samochodu oraz główne wejście w takiej wzajemnej relacji, aby najkrótsza droga z zaparkowanego samochodu do domu — zarówno do kuchni, jak i do pokoju dziennego — zawsze prowadziła przez główne wejście. Niech miejsce parkingowe będzie prawdziwym pomieszczeniem, które tworzy pozytywne i zgrabne miejsce, gdzie stoi samochód, a nie tylko luką w terenie.

***

Umieść zarówno kuchnię, jak i wspólny pokój dzienny tuż za głównym wejściem — STOPNIOWANIE INTYMNOŚCI (127), WSPÓLNE OBSZARY W SERCU BUDYNKU (129). Traktuj miejsce przeznaczone dla samochodu, jak gdyby było pomieszczeniem zewnętrznym — POKÓJ ZEWNĘTRZNY (163). Jeżeli chcesz je obudować, postaw ogrodzenie zgodnie z wzorcem KONSTRUKCJA WYNIKA Z PRZESTRZENI SPOŁECZNYCH (205). Zadbaj o to, żeby ścieżka między tym pomieszczeniem a drzwiami frontowymi była jak najpiękniejsza; najlepiej, żeby była to ta sama droga, z której korzystają ludzie przychodzący do domu pieszo — WEJŚCIE STOPNIOWANE (112), PODCIENIA (119), CIĄGI PIESZE I CELE (120), KWIATY NA PODWYŻSZENIU (245). Jeżeli jest to możliwe, umieść połączenie między domem a samochodem po północnej stronie budynku — ŚCIANA PÓŁNOCNA (162)...

23 V. Hole i in., Studies of 800 Houses in Conventional and Radburn Layouts, Garson, Herts: Building Research Station 1966.

An unhandled error has occurred. Reload 🗙