228.

SKLEPIENIE SCHODOWE*

...ten wzorzec pomaga ustalić ostateczny kształt schodów i ich umiejscowienie, omówione ogólnie we wzorcach SCHODY JAKO SCENA (133) oraz KUBATURA KLATKI SCHODOWEJ (195). Jeżeli chcesz zbudować konwencjonalne schody, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w dowolnym poradniku na ten temat. Jak jednak zbudować schody jako konstrukcję ściskaną, zgodnie z ideą RACJONALNEJ KONSTRUKCJI (206), nie używając drewna, stali czy betonu — DOBRE MATERIAŁY (207)?

***

W ramach technologii budowlanej, która możliwie jak najszerzej stosuje materiały ściskane i wyklucza zastosowanie drewna, naturalne jest budowanie schodów nad przesklepioną pustką, po prostu dla zmniejszenia ciężaru i oszczędności materiałów.
Schody betonowe zazwyczaj buduje się z prefabrykowanych elementów, opartych na stalowych dźwigarach, lub też formuje i wylewa się na miejscu, następnie rozbierając deskowanie. Jednakże argumenty podane we wzorcu DOBRE MATERIAŁY (207) przemawiają za tym, że prefabrykowane elementy betonowe oraz stal nie są materiałami pożądanymi — wymagają planowania modularnego, są nieprzyjemne dla wzroku, w dotyku i do chodzenia. Trudno je obrabiać i modyfikować w prosty sposób, gdyż wymagają specjalistycznych narzędzi.
Biorąc pod uwagę zasady wzorców RACJONALNA KONSTRUKCJA (206), DOBRE MATERIAŁY (207) i STOPNIOWE USZTYWNIANIE (208), sugerujemy, by budować schody podobnie jak SKLEPIENIA STROPOWO-SUFITOWE (219). W tym celu należy z listewek, tkaniny jutowej, żywicy, siatki drucianej i lekkiego betonu skonstruować połówkę sklepienia (zgodnie ze spadkiem biegu). Same stopnie można następnie uformować, stosując drewniane deski lub płytki ceramiczne jako podstopnice, wypełniając stopnie betonem i wyrównując je kielnią.
Kiedy sformułowaliśmy ten wzorzec, sądziliśmy, że jest dość wątpliwy i umieściliśmy go w książce tylko dlatego, żeby zachować zgodność ze wzorcami sklepień stropowych i dachowych. Potem wykonaliśmy schody oparte na sklepieniu. Okazały się bardzo piękne i szczerze je polecamy.
Dlatego:
Zbuduj ukośnie oparte sklepienie w ten sam sposób, jak SKLEPIENIA STROPOWO-SUFITOWE (219). Gdy tylko sklepienie stwardnieje, pokryj je stopniami z lekkiego betonu, formowanymi za pomocą kielni.

***

Stopnice z lekkiego betonu, pomalowane, wywoskowane i wypolerowane, mogą być całkiem ładne i wystarczająco miękkie, by się po nich wygodnie chodziło — NAWIERZCHNIA PODŁOGI (233). Z czasem nabiorą też patyny, wymaganej przez wzorzec MIĘKKIE PŁYTY I CEGŁY (248).
Sklepiona przestrzeń pod schodami może być wykorzystana jako ALKOWA (179), DZIECIĘCA JASKINIA (203) lub SZAFA MIĘDZY POKOJAMI (198). Otynkowana jak zwykły sufit — SKLEPIENIA STROPOWO-SUFITOWE (219), utworzy przestrzeń znacznie bardziej przyjemną i użyteczną niż przestrzeń pod zwykłymi schodami...
An unhandled error has occurred. Reload 🗙