198.
SZAFY MIĘDZY POKOJAMI*

...gdy dysponujesz już rozkładem pokoi, musisz zdecydować, gdzie dokładnie umieścić wbudowane w ściany szafki i szafy. Wykorzystuj je szczególnie do tego, by wydzielić miejsca do pracy — WYDZIELONE MIEJSCE DO PRACY (183), przestrzeń do ubierania się — GARDEROBA (189), oraz wokół drzwi prowadzących do bardziej prywatnych pokoi w ten sposób, żeby samo ościeże zyskało pewną głębokość — DRZWI W NAROŻNIKU (196).
***
Kiedy elementy te są prawidłowo rozmieszczone, mogą odgrywać istotną rolę w układzie budynku. Być może najważniejszą wtórną cechą przestrzeni składowania rzeczy jest tłumienie przez nią dźwięków. Dodatkowe odcinki ścian i drzwi zamykające szafy, podobnie jak ubrania, pudła i tym podobne rzeczy, które są składowane, tworzą znaczącą barierę akustyczną. Można to wykorzystać, przeznaczając całą potrzebną na składowanie przestrzeń w ścianach oddzielających pokoje, a nie w ścianach zewnętrznych, gdzie odcinają dopływ naturalnego światła.
W dodatku, kiedy do przechowywania rzeczy będą służyły ściany wewnętrzne pokoju wokół drzwi, zwiększona w ten sposób grubość ściany podkreśli przejście między pokojami a korytarzami. Dla osoby wchodzącej do takiego pokoju gruba ściana tworzy subtelną przestrzeń wejściową, która zwiększa wrażenie prywatności pokoju. Teraz sposób pogrubiania ścian za pomocą szaf wokół wejścia można wykorzystać do tworzenia takich przestrzeni, jak opisywane we wzorcach DOMENA PARY (136) i WŁASNY POKÓJ (141).

Szafy tworzą wejście do pokoju
Dlatego:

***
Później włącz szafy w całość konstrukcji budynku — GRUBE ŚCIANY (197)...