248.
MIĘKKIE PŁYTY I CEGŁY
...kilka wzorców wymaga zastosowania płyt i cegieł — POŁĄCZENIE Z ZIEMIĄ (168), DOBRE MATERIAŁY (207), NAWIERZCHNIA PODŁOGI (233), MUREK DO SIEDZENIA (243), NAWIERZCHNIA ZE SZCZELINAMI W BRUKU (247).
***
Nade wszystko jest ważne, by powierzchnie na poziomie parteru, po których się chodzi — zarówno wokół budynków, jak i wewnątrz, w takich miejscach, jak przejścia czy kuchnie, gdzie posadzka musi być twarda — były jednak na tyle miękkie, żeby pokazywały upływ czasu. Znakiem tego są stopniowo powstające sfalowania i nierówności, które opowiadają historię tysiąca przechodzących tamtędy stóp i dowodzą, że budynki przypominają ludzi — nie są niezniszczalne i obce, ale żywe, podlegające zmianom, pamiętające ścieżki, po których stąpają ludzie.
Nic nie uwidacznia upływu czasu tak wyraźnie, jak bardzo miękkie, wypalane w niskiej temperaturze cegły i płyty. Należą do najtańszych płytek, jakie można wykonać. Wyprodukowane są ze zwykłej gliny, ulegają biodegradacji, zawsze pięknie pokazują zużycie i upływ czasu poprzez nierówności, które powstają, kiedy się po nich chodzi.
Co więcej, te wybrukowane obszary wokół budynku, wymagane dla POŁĄCZENIA Z ZIEMIĄ (168), odgrywają szczególną rolę. To miejsca usytuowane w połowie drogi między budynkiem z jego przetworzonymi materiałami — a ziemią, która jest całkowicie naturalna. Aby to połączenie było odczuwalne, same materiały muszą być, pod względem charakteru, w połowie między budynkiem a ziemią. I znów miękkie, lekko wypalone płyty są najbardziej odpowiednie.
Uważamy ten wzorzec za tak istotny, że postulujemy w szczególności, by ludzie, którzy wznoszą budynek, sami produkowali wystarczającą liczbę cegieł i płyt na pokrycie parteru i powierzchni zewnętrznych. Materiały te powinny być wykonane z miejscowej gliny i wypalone w niskiej temperaturze, w stosach, bezpośrednio na placu budowy.
Proces ten nie jest frudny. Podajemy szczegółową instrukcję produkcji takich płyt i informację na temat tego, jak wykonać podstawowy dół do wypalania.
Zaczniemy od gliny. Najlepiej byłoby zrobić własną glinę od początku.
Skoro masz już glinę, możesz robić z niej płyty.
Aby wypalić miękkie płyty i cegły, nie trzeba budować prawdziwego pieca. Można wypalić te elementy w otwartych dołach, takich jak te, w których pierwotni garncarze zwykli wypalać swoje garnki. Wypalanie w otwartym dole zostało szczegółowo opisane przez Daniela Rhodesa18. Oto krótkie streszczenie:

Prosty piec
Dlatego:

***
Delikatny różowy kolor pomaga w tworzeniu CIEPŁYCH KOLORÓW (250). Przed wypaleniem możesz nadać płytom jakiś ORNAMENT (249)...
16 M. P. Turoff, How to Make Pottery and Other Ceramic Ware, New York: Crown Publishers 1949, s. 13.
17 J. Leeming, Fun With Clay, Philadelphia — New York: J. B. Lippincott Company 1944.
18 D. Rhodes, Kilns: Design, Construction and Operation, Philadelphia: Chilton Book Company 1968.