196.
DRZWI W NAROŻNIKU*
...ten wzorzec pomoże ci precyzyjnie umiejscowić drzwi. Wykorzystaj go do zapewnienia lepszego RUCH MIĘDZY POMIESZCZENIAMI (131). Możesz się nim także posłużyć, by stworzyć GRADACJĘ PRZESTRZENI DO SIEDZENIA (142), pozostawiając w narożnikach, gdzie nie przeszkadzają drzwi, miejsca do siedzenia. Można również zastosować ten wzorzec, by wprowadzić GOBELIN ZE ŚWIATŁA I MROKU (135), ponieważ każde drzwi, jeśli są przeszklone i znajdują się blisko okna, tworzą naturalną plamę światła, która przyciąga ludzi.
***
Pierwszym przykładem jest pokój z jednymi drzwiami. Na ogół najlepiej umieścić te drzwi w narożniku. Jeżeli znajdą się w środku ściany, najprawdopodobniej przyczynią się do powstania w pokoju takiego wzorca ruchu, który podzieli pomieszczenie na dwie części, zniszczy w nim środek i nie pozostawi ani jednego wystarczająco dużego obszaru, który zapewniłby funkcjonalność. Jedynym, ale powszechnie spotykanym wyjątkiem od tej reguły jest pokój długi i wąski. W takim przypadku lepiej umieścić wejście do pokoju na środku jednej z dłuższych ścian, w wyniku czego powstaną dwie przestrzenie, obie w przybliżeniu kwadratowe i na tyle duże, by były użyteczne. Takie centralne drzwi są szczególnie przydatne, kiedy pokój pełni dwie częściowo odrębne funkcje, które w sposób naturalny wypełnłają obie jego części.

Pokoje z jedną parą drzwi
Kolejnym przykładem jest pokój, w którym znajduje się dwoje lub więcej drzwi. Z podanych wcześniej powodów drzwi zawsze powinny być umieszczone w narożnikach. W tym przypadku jednak musimy rozważyć nie tylko położenie poszczególnych drzwi, ale również wzajemną relację między nimi. Jeżeli to możliwe, drzwi powinny być umieszczone z tej samej strony pokoju, tak by pozostała część pomieszczenia nie została podzielona ciągami ruchu.
Uogólniając, jeżeli narysujemy linię łączącą drzwi, to obszary pokoju, które ta linia rozdzieli, powinny być na tyle duże, by były użyteczne, i powinny mieć wyraźnie pozytywowy kształt — trójkątna przestrzeń między liniami cyrkulacji rzadko kiedy będzie wykorzystywana.

Pokoje z więcej niż jednymi drzwiami
Zauważ na końcu, że ta zasada nie dotyczy bardzo dużych pokoi. W takich pomieszczeniach oraz w pokojach z umieszczonym w centralnym punkcie dużym stołem, drzwi mogą znajdować się na środku ściany, a mimo to wciąż wywoływać specjalne, oficjalne wrażenie przestronności. Tak naprawdę w tym wypadku takie ulokowanie drzwi może okazać się lepszym rozwiązaniem, właśnie dzięki stworzeniu takiego wrażenia. Ta zasada sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy pokój jest dostatecznie duży.
Dlatego:

***
Kiedy drzwi są przejściem do innej strefy, na przykład do sypialni lub innego prywatnego miejsca, zrób je tak niskie, jak tylko się odważysz — NISKIE ODRZWIA (224). Tam, gdzie przejście musi być szczególnie prywatne, dodaj mu grubości o głębokość szaf — SZAFY MIĘDZY POKOJAMI (198). Później, kiedy wbudowujesz ościeżnicę, uczyń ją integralną częścią ściany i swobodnie ją ozdób — RAMY JAKO POGRUBIONE KRAWĘDZIE (225), ORNAMENT (249). Z wyjątkiem bardzo prywatnych pomieszczeń, umieść w drzwiach okienko — MASYWNE PRZESZKLONE DRZWI (237)...