225.
RAMY JAKO POGRUBIONE KRAWĘDZIE**

...zakładamy, że słupy i belki są już na swoim miejscu, a ty wyznaczyłeś już dokładne pozycje drzwi i okien, korzystając ze sznurka i znaków wykonanych ołówkiem — NATURALNE DRZWI I OKNA (221). Nadeszła pora, by zbudować ramy otworów. Pamiętaj, że dobrze wykonana rama musi być ciągła z otaczającą ją ścianą, tak żeby wspomagała konstrukcję budynku — RACJONALNA KONSTRUKCJA (206), STOPNIOWE USZTYWNIANIE (208).
***
Najbardziej znanym nam przykładem działania tej zasady jest ludzka twarz. Zarówno oczy, jak i usta są otoczone dodatkowymi kośćmi i masą ciała. Właśnie to pogrubienie wokół oczu i ust nadaje im ich charakter i sprawia, że są tak ważnym elementem ludzkiej fizjonomii.
Budynek także ma swoje oczy i usta: okna i drzwi. Zgodnie z zasadami, które dostrzegamy w naturze, okna i drzwi w niemal każdym budynku są starannie opracowane, z charakterem, właśnie dzięki wprowadzeniu takiego pogrubienia, jakie występuje wokół oczu i ust.
To, że materiał wokół otworów w naturalnie występujących membranach zawsze jest pogrubiony, można łatwo wyjaśnić, rozpatrując przebieg linii sił w membranie wokół otworu.

Zagęszczenie linii przedstawia rosnącą koncentrację naprężeń
Rosnąca gęstość linii sił wokół obwodu otworu wymaga wprowadzenia dodatkowego materiału, który zapobiegnie rozrywaniu.
Rozważmy przykład bańki mydlanej. Kiedy przekłuwasz jej powierzchnię, napięcie rozrywa błonę i bańka ulega zniszczeniu. Ale jeżeli wprowadzić w taką bańkę pierścień z nitki, otwór się utrzyma, ponieważ siły napięciowe, które kumulują się wokół otworu, zostaną utrzymane przez grubszy pierścień. To samo odnosi się do sił wyboczających i ściskających. Kiedy cienka płytka jest ściskana i zrobimy w niej otwór, musi on zostać usztywniony. Należy pamiętać o tym, że usztywnienie nie tylko chroni otwór przed załamaniem, ale również przejmuje te naprężenia w membranie, które normalnie rozkładałyby się w usuniętej części membrany. Znane wszystkim przykłady takiego usztywnienia blachy to stalowy pierścień wokół iluminatora na statku lub w kabinie lokomotywy.

Rama drzwi jako pogrubienie
Odnosi się to również do drzwi i okien w budynku. Tam, gdzie ściany są zrobione z desek i lekkiego betonu — MEMBRANY ŚCIENNE (218) — pogrubione ramy mogą być wykonane z takich samych desek, umieszczonych tak, żeby uformować wybrzuszenie, a następnie zalanych betonem dla zapewnienia ciągłości ze ścianą. Przy innych rodzajach powłok inne będą też rodzaje pogrubień. Krawędzie mogą być: (1) uformowane z siatki drucianej, tkaniny jutowej i żywicy, wypełnione betonem; (2) uformowane z siatki drucianej, wypełnione gruzem i zaprawą, potem otynkowane; (3) wymurowane z cegieł, wypełnione i otynkowane.
Na całym świecie można spotkać wiele przykładów ram tworzonych jako pogrubione krawędzie. Należą do nich gliniane zgrubienia wokół okien w glinianych chatach, kamienne krawędzie otworów w ścianach ceglanych (ponieważ kamień jest mocniejszy niż cegła), zdwojone słupy przy otworach w konstrukcjach szkieletowych, dodatkowe kamienie wokół okien w gotyckich kościołach, dodatkowe sploty wokół otworu w każdej chacie plecionej jak kosz.
Dlatego:

***
W oknach poprowadź pogrubienie pod pewnym kątem, tak by powstały GŁĘBOKIE GLIFY (223). Forma drzwi i okien, które potem wypełnią ramę, jest opisana W późniejszych wzorcach — OKNA, KTÓRE SIĘ SZEROKO OTWIERAJĄ (236), MASYWNE PRZESZKLONE DRZWI (237), MAŁE SZYBKI (239)...