167.
DWUMETROWY BALKON**

...w wielu miejscach wzorce PODCIENIA (119) i GALERIOWA OBWÓDKA (166) pomogły ci wyobrazić sobie jakiś rodzaj balkonu, werandy, tarasu, ganku, podcieni wzdłuż krawędzi budynku, być może na pół w nią wpuszczonego. Ten wzorzec pomaga określić właściwą głębokość arkady, werandy czy balkonu, aby dobrze pełniły swoją funkcję.
***
Aby ograniczyć koszty, często nadaje się balkonom i werandom niewielkie rozmiary. Jednak gdy są one zbyt małe, równie dobrze mogłoby ich nie być.
Balkon właściwie pełni swoją funkcję dopiero wtedy, gdy zapewnia dość miejsca dla dwóch lub trzech osób, które mogą usiąść w małej grupce, mają miejsce, by wyprostować nogi i postawić mały stolik, gdzie zmieszczą się szklanki i filiżanki i gdzie da się położyć gazety. Żaden balkon nie spełni tych funkcji, jeżeli będzie tak wąski, że ludzie będą musieli siadać rzędem i patrzeć przed siebie. Trudno określić minimalną wielkość balkonu, jednak głębokość na pewno nie może być mniejsza niż dwa metry. Poniższy rysunek i zamieszczona pod nim fotografia pokazują w przybliżeniu dlaczego:

Głęboki na dwa metry
Z naszych obserwacji wynika, że różnica między głębokimi a zbyt płytkimi balkonami jest naprawdę zaskakująca. Stwierdziliśmy, że praktycznie żaden balkon o głębokości od 90 centymetrów do półtora metra nie przyciąga życia i nie jest używany. Zarazem prawie żaden balkon o głębokości powyżej dwóch metrów nie był niewykorzystywany.

Wąskie balkony są bezużyteczne
Na stopień wykorzystania balkonów wpływają także dwie inne cechy: ich osłonięcie oraz zagłębienie w budynek.
Co się tyczy stopnia zamknięcia, zauważyliśmy, że wśród głębszych balkonów najczęściej używane są te półotwarte — ze słupami, drewnianymi listewkami, treliażami porośniętymi różami. Najwyraźniej pewna prywatność zapewniana przez taką częściową barierę sprawia, że ludzie czują się tam wygodniej — patrz PÓŁOTWARTA ŚCIANA (193).
Zagłębienie balkonu w budynek wydaje się spełniać podobną funkcję. Na balkonach osadzonych na długich dźwigarach ludzie muszą siedzieć poza obrysem bryły budynku. Takiemu balkonowi brakuje prywatności i sprawia on wrażenie niebezpiecznego. Angielskie badania wykazały, że dwie trzecie ludzi, którzy nigdy nie korzystali ze swoich balkonów, motywowali to brakiem prywatności, stwierdzając, że woleliby loggie, ponieważ wydają się im bezpieczniejsze niż zwykłe balkony75.

Nie taki...

...ale taki
Dlatego:

***
Otocz balkon niską ścianką — MUREK DO SIEDZENIA (243), masywnymi słupami MIEJSCE PRZY SŁUPACH (226) i półotwartymi ściankami lub ekranami — PÓŁOTWARTA ŚCIANA (193). Niech balkon będzie otwarty w stronę południową SŁONECZNE MIEJSCE (161). Traktuj go tak jak POKÓJ ZEWNĘTRZNY (163), a przy opracowywaniu szczegółów dotyczących kształtu i budowy korzystaj ze wzorca KSZTAŁT PRZESTRZENI WEWNĘTRZNEJ (191)...
75 Private Balconies in Flats and Maisonettes, „Architect's Journal” marzec 1957, s. 372-376.