165.
OTWARCIE NA ULICĘ*

...sukces wielu miejsc w mieście zależy od tego, czy zostaną w pełni wyeksponowane dla przechodzących obok ludzi — o wiele bardziej niż to zapewnia OKNO NA ULICĘ (164), UNIWERSYTET JAK TARGOWISKO (43), LOKALNY RATUSZ (44), NASZYJNIK PROJEKTÓW SPOŁECZNYCH (45), RYNEK Z WIELOMA SKLEPAMI (46), OŚRODEK ZDROWIA (47), KAWIARNIA ULICZNA (88), WEWNĘTRZNY PASAŻ (101) — wszystkie są tego przykładami.
***
Istnieje wiele sposobów na to, by połączyć wnętrze z ulicą.
1. Pierwszy jest oczywisty: ściana wzdłuż ulicy jest zrobiona zasadniczo ze szkła, a to, co przez nie widać, ma zapraszać do środka. Dom kultury w Berkeley przeniesiono z wyremontowanego budynku położonego z dala od ulicy do odnowionego salonu meblowego, który był całkowicie przeszklony od strony ulicy. Po przeprowadzce liczba odwiedzających osób gwałtownie wzrosła. Częściowo było to związane z nową lokalizacją przy dużo bardziej ruchliwej ulicy pieszej. Jednak również przeszklenie odegrało pewną rolę w zwiększeniu liczby osób odwiedzających tę instytucję: spośród osób, które przechodziły obok centrum, około 66% zwracało uwagę na to, co dzieje się w środku, a około 7% zatrzymywało się po to, żeby przeczytać wywieszkę, lub po to, by z większą uwagą zajrzeć do wnętrza.
2. Jednak połączenie wykorzystujące szkło tworzy dosyć bierne zaangażowanie. Dla porównania ściana, która jest naprawdę otwarta — z rozsuwaną ścianą lub roletą — tworzy dużo bardziej wartościowe i angażujące przechodniów połączenie. Gdy ściana jest otwarta, można słyszeć, co się dzieje wewnątrz, czuć dochodzące ze środka zapachy, zamienić parę słów z osobą tam przebywającą, a nawet wejść do środka wzdłuż całego otwarcia. Przykładami takich miejsc są: kawiarnia uliczna, otwarte stoiska z jedzeniem, warsztaty z szeroko otwartymi drzwiami garażowymi.
3. Oto najbardziej angażujący ze wszystkich sposób: działanie wewnątrz jest widoczne i słyszalne nie tylko z jednej strony ciągu, ale jakaś jego część nawet go przekracza, tak że ludzie idący chodnikiem przechodzą przez środek tego, co się dzieje. W skrajnym przypadku sklep jest umieszczony „okrakiem” na ciągu, a produkty są wyeksponowane po obu stronach. Ze skromniejszą wersją tego wzorca mamy do czynienia wtedy, gdy dach danej przestrzeni przykrywa także chodnik, ściana jest całkowicie otwarta, a nawierzchnia chodnika stanowi przedłużenie „wnętrza”.
Niezależnie od tego, jaką formę ma otwarcie, podstawową sprawą jest to, by eksponowało ono zwykłą aktywność we wnętrzu w taki sposób, który zaprasza do zwiedzania i do skromnego choćby zainteresowania. Lekarze z Pioneer Health Center w Peckham uznali właśnie tę zasadę za najważniejszą. Celowo tak zbudowali salę gimnastyczną, basen, podium do tańca, kawiarnię i teatr, by przechodnie, chcąc nie chcąc, musieli widzieć wewnątrz innych, często znanych sobie ludzi:
Dlatego:

***
Niech granica wejścia, po jego całkowitym otwarciu, będzie zaznaczona niskim masywnym murkiem, na którym ludzie mogą siedzieć — MUREK DO SIEDZENIA (243). Fragmentowi biegnącego obok chodnika nadaj formę pomieszczenia zewnętrznego — KSZTAŁT CIĄGU PIESZEGO (121), POKÓJ ZEWNĘTRZNY (163)...
72 Ch. Alexander, S. Ishikawa, M. Silverstein, A Pattern Lnnguage Which Generates..., op. cit., s. 251.
73 I. Pearse, L. Crocker, The Peckham Experiment..., op. cit., s. 67—72.