194.
OKNA WEWNĘTRZNE

...w różnych częściach budynku znajdują się ściany dzielące pomieszczenia, gdzie wstawienie okien mogłoby przyczynić się do ożywienia tych pomieszczeń przez zapewnienie widoku ludzi i wpuszczenie dodatkowego światła w najciemniejsze kąty. Tak jest na przykład między przejściami i pokojami czy między przylegającymi do siebie pokojami dziennymi lub pokojami do pracy — WEWNĘTRZNY PASAŻ (101), POMIESZCZENIE WEJŚCIOWE (130), RUCH MIĘDZY POMIESZCZENIAMI (131), KRÓTKIE PRZEJŚCIA (132), GOBELIN ZE ŚWIATŁA I MROKU (135), GRADACJA PRZESTRZENI DO SIEDZENIA (142), PÓŁOTWARTA ŚCIANA (193).
***
Uwaga ta dotyczy najczęściej korytarzy i przejść. Są to miejsca, które często wydają się opuszczone. Dzięki wewnętrznym oknom ludzie czują się bardziej ze sobą połączeni, a przejścia w budynku stają się mniej opustoszałe.
Podobne wrażenie mogą wywierać niektóre pokoje, zwłaszcza małe. Trzy gołe ściany i jedno okno mogą przypominać więzienną celę. Umieszczenie okien między pokojami czy pomiędzy korytarzem a pokojem pozwoli rozwiązać ten problem i ożywi zarówno jedno, jak i drugie wnętrzne.
Ponadto kiedy pokoje i przejścia są ze sobą połączone w widoczny sposób, o wiele łatwiej jest zrozumieć układ całego budynku niż tam, gdzie są pełne ściany między wszystkimi pomieszczeniami.
Wewnętrzne okna nie muszą się otwierać — wystarczy, że pozwolą ludziom przez nie patrzeć. Zwykłe, tanie, stałe przeszklenie — to wszystko, czego potrzeba.
Dlatego:

***
Pamiętaj, aby te okna nie różniły się od pozostałych; zastosuj małe szybki — MAŁE SZYBKI (239). Czasem właściwe może się okazać wbudowanie okna w drzwi — MASYWNE PRZESZKLONE DRZWI (237)...