215.

PŁYTA PARTERU

...ten wzorzec pomaga uzupełnić wzorce wcześniej opisane — POŁĄCZENIE Z ZIEMIĄ (168), RACJONALNA KONSTRUKCJA (206), SŁUPY W NAROŻNIKACH (212) i FUNDAMENTY—KORZENIE (214). Chodzi tu o prostą płytę, która tworzy parter budynku, wiąże ze sobą fundamenty—korzenie, a także pozwala kształtować jako część płyty proste ławy fundamentowe pod ściany.

***

Płyta jest najłatwiejszym, najtańszym i najbardziej naturalnym sposobem założenia parteru.
Podniesiona płyta parteru, wykonana w ramie z cegły
Kiedy teren jest względnie płaski, płyta betonowa leżąca bezpośrednio na gruncie jest najbardziej naturalnym i najtańszym sposobem zbudowania podłogi parteru. Podłogi drewniane są kosztowne, wymagają pustki powietrznej pod spodem i muszą być położone na ciągłych ściankach fundamentowychch lub belkach. Prefabrykowane panele podłogowe także muszą mieć jakąś konstrukcję nośną. Natomiast płyta podłogowa spoczywa na gruncie i przez proste pogrubienie może tworzyć fundament pod ściany.
Pewien problem z takimi płytami polega na tym, że sprawiają wrażenie zimnych i wilgotnych. Uważamy, że to uczucie ma w równym stopniu podłoże psychiczne, co fizyczne (przy założeniu, że płyta została dobrze wykonana i odpowiednio zaizolowana), i jest odczuwane w najbardziej zdecydowany sposób, kiedy płyta znajduje się na poziomie terenu. Dlatego proponujemy nieco podnieść płytę. Nie trzeba w tym celu w ogóle wybierać ziemi, wystarczy tylko wyrównać teren i umieścić na nim zwykły podkład z gruzu i żwiru. (Zwykle ziemia jest tak wybierana, by po uzupełnieniu kamieniami i piaskiem jej powierzchnia znajdowała się nieco poniżej poziomu gruntu, a wierzch płyty — tylko nieco powyżej poziomu gruntu).
Dlatego:
Zbuduj lekko podniesioną płytę podłogi parteru (od 15 do 23 centymetrów nad poziomem terenu), najpierw wznosząc niską ściankę obwodową wokół budynku, związaną z fundamentami słupów, a następnie wypełniając powstałą przestrzeń gruzem, żwirem i betonem.

***

Wykończ publiczne strefy podłogi, stosując cegłę, płytki lub woskowany i polerowany lekki beton, a nawet ubitą ziemię. Te strefy, które będą bardziej prywatne, umieść o jeden stopień niżej albo wyżej w stosunku do publicznych i wykończ lekkim betonem, który może zostać pokryty wykładziną lub dywanem — NAWIERZCHNIA PODŁOGI (233).
Zbuduj niską ściankę z cegły, która utworzy krawędzie płyty parteru, i zwiąż ją bezpośrednio ze wszystkimi tarasami i ścieżkami wokół budynku — POŁĄCZENIE Z ZIEMIĄ (168), MIĘKKIE PŁYTY I CEGŁY (248). Jeżeli budujesz na działce o stromym spadku, część parteru zbuduj na sklepieniu, zamiast wybierać grunt w celu uformowania płyty — SKLEPIENIA STROPOWO-SUFITOWE (219)...
An unhandled error has occurred. Reload 🗙