202.
WBUDOWANE SIEDZISKA*

...w każdym budynku znajdują się alkowy, wejścia, kąty i okna, gdzie naturalne wydaje się umieszczenie wbudowanych siedzisk — POMIESZCZENIE WEJŚCIOWE (130), GRADACJA PRZESTRZENI DO SIEDZENIA (142), ALKOWY (179), MIEJSCE PRZYOKIENNE (180). Ten wzorzec pomaga uzupełnić wymienione wzorce.
***
Dlaczego wbudowane siedziska tak często się nie sprawdzają? Powody są proste i raczej nietrudno zmienić tę sytuację. Ale problemy mają charakter zasadniczy. Jeżeli siedziska są źle zrobione, po prostu nie będą używane i wkrótce okażą się stratą miejsca, pieniędzy i wspaniałej okazji. Jakie są te istotne warunki?
Położenie. Naturalną tendencją jest umieszczanie wbudowanych siedzisk w jakimś nienarzucającym się kącie, to jest tam, gdzie najłatwiej połączyć je ze ścianą i wbudować w konstrukcję budynku. W rezultacie często wygląda to jednak tak, jakbyśmy się ich w ogóle pozbyli. Jeśli chcesz zbudować siedzisko, zadaj sobie pytanie, gdzie ustawiłbyś sofę lub wygodny fotel i umieść to siedzisko właśnie tam, a nie wsunięte w jakiś kąt.
Szerokość i wygoda. Wbudowane siedziska są często za twarde, za wąskie i mają zbyt sztywne oparcia. Nikt nie lubi siedzieć na półce, zwłaszcza przez dłuższy czas. Zrób siedzisko tak szerokie, jak wygodne krzesło (przynajmniej 45 centymetrów), z lekko odchylonym oparciem (nie pionowym) oraz połóż ciepłą miękką poduszkę na siedzeniu i na oparciu, tak by było tam naprawdę wygodnie.
Widok. Większość ludzi chce na coś patrzeć, kiedy siedzi — albo na ludzi, albo na jakiś widok. Wbudowane siedziska często wymuszają taką pozycję, że siedzi się twarzą w stronę przeciwną do widoku i względem innych ludzi w pomieszczeniu. Umieść swoje siedzisko tak, by korzystająca z niego osoba mogła przyglądać się czemuś interesującemu.
Dlatego:

***
Kiedy już zdecydujesz, gdzie umieścić siedzisko, zrób z niego część GRUBYCH ŚCIAN (197), tak żeby było elementem konstrukcji, a nie jakimś dodatkiem — POGRUBIANIE ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH (211)...