202.

WBUDOWANE SIEDZISKA*

...w każdym budynku znajdują się alkowy, wejścia, kąty i okna, gdzie naturalne wydaje się umieszczenie wbudowanych siedzisk — POMIESZCZENIE WEJŚCIOWE (130), GRADACJA PRZESTRZENI DO SIEDZENIA (142), ALKOWY (179), MIEJSCE PRZYOKIENNE (180). Ten wzorzec pomaga uzupełnić wymienione wzorce.

***

Wbudowane siedziska są wspaniałe. Wszyscy je uwielbiają. Dają poczucie wygody i luksusu, jednak najczęściej nie funkcjonują prawidłowo. Są źle umieszczone, wydają się za wąskie, mają oparcie nie tak nachylone, jak trzeba, widok z nich jest nieciekawy, albo siedzenie jest zbyt twarde. Ten wzorzec doradza, co zrobić, by wbudowane siedzisko rzeczywiście działało.
Dlaczego wbudowane siedziska tak często się nie sprawdzają? Powody są proste i raczej nietrudno zmienić tę sytuację. Ale problemy mają charakter zasadniczy. Jeżeli siedziska są źle zrobione, po prostu nie będą używane i wkrótce okażą się stratą miejsca, pieniędzy i wspaniałej okazji. Jakie są te istotne warunki?
Położenie. Naturalną tendencją jest umieszczanie wbudowanych siedzisk w jakimś nienarzucającym się kącie, to jest tam, gdzie najłatwiej połączyć je ze ścianą i wbudować w konstrukcję budynku. W rezultacie często wygląda to jednak tak, jakbyśmy się ich w ogóle pozbyli. Jeśli chcesz zbudować siedzisko, zadaj sobie pytanie, gdzie ustawiłbyś sofę lub wygodny fotel i umieść to siedzisko właśnie tam, a nie wsunięte w jakiś kąt.
Szerokość i wygoda. Wbudowane siedziska są często za twarde, za wąskie i mają zbyt sztywne oparcia. Nikt nie lubi siedzieć na półce, zwłaszcza przez dłuższy czas. Zrób siedzisko tak szerokie, jak wygodne krzesło (przynajmniej 45 centymetrów), z lekko odchylonym oparciem (nie pionowym) oraz połóż ciepłą miękką poduszkę na siedzeniu i na oparciu, tak by było tam naprawdę wygodnie.
Widok. Większość ludzi chce na coś patrzeć, kiedy siedzi — albo na ludzi, albo na jakiś widok. Wbudowane siedziska często wymuszają taką pozycję, że siedzi się twarzą w stronę przeciwną do widoku i względem innych ludzi w pomieszczeniu. Umieść swoje siedzisko tak, by korzystająca z niego osoba mogła przyglądać się czemuś interesującemu.
Dlatego:
Zanim zbudujesz siedzisko, znajdź stary fotel lub sofę i postaw w tym miejscu. Przesuwaj mebel tak długo, aż będziesz naprawdę zadowolony. Niech tak postoi przez kilka dni. Przekonaj się, czy lubisz tam siadać. Przesuwaj znowu, jeśli jest inaczej. Kiedy mebel znajdzie się w pozycji, która ci się podoba, i zaobserwujesz, że często tam siadasz, zorientujesz się, że znalazłeś właściwą pozycję. Zbuduj wówczas siedzisko, które będzie tak samo szerokie i miękkie jak stary fotel — z pewnością będzie dobrze służyło.

***

Kiedy już zdecydujesz, gdzie umieścić siedzisko, zrób z niego część GRUBYCH ŚCIAN (197), tak żeby było elementem konstrukcji, a nie jakimś dodatkiem — POGRUBIANIE ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH (211)...
An unhandled error has occurred. Reload 🗙