148.

MAŁE GRUPY ROBOCZE**

...przestrzeń, w której ludzie pracują w różnych instytucjach — wzorce SAMORZĄDNE WARSZTATY I BIURA (80), ELASTYCZNA PRZESTRZEŃ BIUROWA (146) — wymaga jeszcze dalszych podziałów na mniejsze części. Zwłaszcza, co opisuje niniejszy wzorzec, najmniejsze grupy pracownicze muszą otrzymać własną przestrzeń fizyczną.

***

Kiedy w jednym miejscu pracuje więcej niż sześć osób, istotne jest, żeby nie były one zmuszane do pracy w jednej, dużej, niezróżnicowanej przestrzeni, ale żeby mogły podzielić swoją przestrzeń, tworząc w ten sposób mniejsze grupy.
Ludzie czują się przygnębieni zarówno wtedy, gdy muszą pracować w jakiejś niezróżnicowanej masie pracowników, jak i wtedy, gdy są zmuszeni do pracy w izolacji. Natomiast mała grupa zapewnia subtelną równowagę między jedną skrajnością, w której wielość ludzi nie daje szans na rozwinięcie intymnej struktury społecznej, a drugą skrajnością, gdy mała liczebność uniemożliwia stworzenie jakiejkolwiek grupy społecznej.
Te opinie o wielkości grup pracowniczych zostały potwierdzone przez badania życia biurowego pracowników, przeprowadzone przez Pilkington Research Unit54. W trakcie zakrojonego na bardzo dużą skalę badania zbierano opinie pracowników na temat dużych i małych biur. Wyrażenia, które najczęściej wybierali, żeby oddać ich własne odczucia, to: „W większym biurze człowiek czuje się stosunkowo mało ważny” i „W dużym biurze człowiek ma nieprzyjemne wrażenie, że jest przez cały czas obserwowany”. A gdy zostali poproszeni o porównanie pięciu różnych układów przestrzeni biurowej, konsekwentnie wybierali takie, w których grupy robocze były najmniejsze.
Pięć układów powierzchni biurowej w kolejności preferencji
Analiza wyników badań dowiodła również, że „osoby, które pracułą w małych przestrzeniach biurowych, są bardziej przeciwne dużym biurom niż osoby, które w takich dużych biurach faktycznie pracują”. Najwyraźniej ludzie, którzy mają doświadczenie pracy w małych grupach, z niechęcią wyobrażają sobie powrót do większych biur.
Nasze badania, dotyczące stosunku pracowników do przestrzeni pracy, przeprowadzone wśród urzędników ratusza w Berkeley, wykazały, że z jednej strony ludzie chcą należeć do grupy liczącej od dwóch do ośmiu osób. Gdy grupa jest liczniejsza, ludzie tracą kontakt z grupą jako zgromadzeniem osób. Z drugiej strony prawie nikt nie lubi pracować sam.
Podobne wyniki badań uzyskał japoński architekt, T. Takano, w pracy na temat grup pracowniczych w Japonii. Stwierdził, że w biurach, które badał, najlepiej funkcjonuje grupa składająca się z pięciu osób55.
W jaki sposób należy powiązać ze sobą małe grupy? Brian Wells zauważa, że małe biura, mimo panującej wśród pracowników atmosfery bliskości, nie zapewniają komunikacji między grupami56. Wydaje się, że problem ten można rozwiązać, rozmieszczając małe grupy pracownicze tak, aby kilka z nich korzystało z tych samych urządzeń; dystrybutorów wody pitnej, toalet, urządzeń biurowych, a może również ze wspólnego przedpokoju i ogrodu.
Dlatego:
Dziel instytucje i organizacje na małe, przestrzennie identyfikowalne grupy robocze, nie więcej niż sześć osób każda. Zaaranżuj te grupy robocze tak, żeby każda osoba była w przynajmniej częściowym kontakcie wzrokowym z innymi członkami swojej grupy, a kilka grup rozplanuj tak, żeby korzystały ze wspólnego wejścia, jedzenia, urządzeń biurowych, dystrybutorów wody pitnej lub toalet.

***

Przy rozmieszczaniu grup roboczych bierz pod uwagę ich wzajemne relacje — odległości między grupami powinny być dostosowane do wskazówek przedstawionych we wzorcu POŁĄCZENIA WEWNĄTRZ BIURA (82). Daj każdej grupie przestrzeń biurową, która stwarza możliwość zarówno jej powiększenia, jak i kurczenia — ELASTYCZNA PRZESTRZEŃ BIUROWA (146). Zapewnij wspólny obszar czy to dla tej grupy, czy też dla kilku grup razem, który może służyć obu celom — WSPÓLNE OBSZARY W SERCU BUDYNKU (129). Traktuj każdą małą grupę pracowniczą, czy to w zakładzie przemysłowym, czy w biurze, jak miejsce nauki — MISTRZ I UCZNIOWIE (83). Niech każda grupa ma własne schody prowadzące bezpośrednio na ulicę — SCHODY ZEWNĘTRZNE (158). Indywidualne przestrzenie w ramach małych grup pracy urządź zgodnie ze wzorcem PÓŁPRYWATNE BIURA (152) i WYDZIELONE MIEJSCE DO PRACY (183)...

54 P. Manning, op. cit., s. 104—128.

55 Building Section, Building and Repairs Bureau, Ministry of Construction: The Design Of Akita Prefectural Government Office, Public Buildings, 1961.

56 B. Wells, The Psycho-Social Influence of Building Environment, „Building Science” 1965, nr 1, s. 153.

An unhandled error has occurred. Reload 🗙