181.
OGIEŃ*

...ten wzorzec pomaga stworzyć właściwą atmosferę we WSPÓLNYCH OBSZARACH W SERCU BUDYNKU (129), a nawet ułatwia ich rozplanowanie, ponieważ wpływa na wzajemny układ ciągów pieszych i pokoi.
***
Telewizor staje się często centralnym elementem pokoju, lecz tak naprawdę jest tylko kiepską namiastką żywego, otwartego ognia migoczącego w pomieszczeniu. Potrzeba ognia jest niemal równie podstawowa jak potrzeba wody. Ogień jest emocjonalnym odniesieniem dla innych ludzi, domów, nieba. Lecz tradycyjny kominek prawie wyszedł z użycia, a nowe urządzenia są często dodawane jako „przedmioty luksusu”. Być może to wyjaśnia, dlaczego te wystawione na pokaz eksponaty są zawsze źle umieszczone. Pozbawione logiki wynikającej z konieczności, wydają się późniejszym, nie dość zintegrowanym dodatkiem.
Najbardziej przekonujący opis potrzeby ognia, jaki znaleźliśmy, podał Gaston Bachelard w Psychoanalizie ognia. Oto dłuższy cytat z tego dzieła, świadczący o sile argumentacji autora.
Mniej poetycko potrzebę kontaktu z ogniem wyjaśnia pani Field, cytowana przez Roberta Woodsa Kennedy'ego w The House and the Art of Its Design (Dom i sztuka jego projektowania):
Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu częściach świata palenie drewnem i węglem jest niepożądane z ekologicznego punktu widzenia. Powoduje zanieczyszczenie powietrza, jako ogrzewanie jest mało efektywne, uszczupla także światowe zasoby drewna. Jeżeli chcemy podtrzymać zwyczaj palenia ognia w domach, będziemy musieli zastąpić drewno innym opałem. Możemy na przykład wprowadzić zwyczaj spalania materiałów palnych, które stanowią śmieci w domu i w sąsiedztwie — takich jak papier, tekstylia, tworzywa sztuczne niezawierające związków chloru, skrawki drewna i trociny. Jeżeli pragniemy czuć komfort emocjonalny dzięki posiadaniu kominka, będziemy musieli nauczyć się korzystać z niego nieco inaczej niż dotąd, a mianowicie produkować własne paliwo z materiałów, które stałyby się bezużytecznymi śmieciami. Łatwo sobie wyobrazić prostą, ręczną prasę na użytek domowy do zgniatania odpadków w zwarte bele, dzięki czemu uzyskamy solidniejszy ogień.
Załóżmy więc, że chcemy mieć jakiś rodzaj kominka — nawet coś zupełnie prostego, byle był otwarty ogień. Gdzie powinniśmy umieścić taki kominek? Należy rozważyć cztery punkty:
1. Główny kominek powinien oczywiście powstać we wspólnej strefie domu. Przyciągnie tam ludzi, a kiedy zapłonie ogień w palenisku, stanie się rodzajem kontrapunktu dla rozmowy.
2. Jednakże kominek powinien znajdować się w zasięgu wzroku osób przechodzących przez pokój oraz osób przebywających w sąsiednich pomieszczeniach, szczególnie w kuchni. Ogień będzie przyciągał mieszkańców i gości. Sprawi ponadto, że rodzina częściej będzie gromadzić się razem. Poza tym, przechodząc obok kominka, miło jest widzieć płonący w nim ogień. Dobry czas na rozpalenie ognia to wieczór, kiedy rodzina zbiera się na wieczorny posiłek, a aktywność koncentruje się to w kuchni, to znów przy ogniu.
3. Zapewnij odpowiednią przestrzeń przed kominkiem, gdzie ludzie mogą usiąść, i dopilnuj, żeby przestrzeń ta nie była przecięta ciągami od drzwi do drzwi lub do przyległych pokoi.
4. Spraw, by kominek nie był martwym miejscem w chwilach, gdy nie płonie w nim ogień. Kominek bez ognia, ciemny i pełen popiołu, jest skazany na opuszczenie, o ile krzesła, które są zwrócone w stronę ognia, kiedy płonie, nie są równocześnie skierowane na coś innego: okno, jakieś działanie, widok — kiedy na kominku nie płonie ogień. Tylko wówczas krąg krzeseł, który powstaje wokół kominka, będzie stabilny i ożywi to miejsce zarówno gdy płonie ogień, jak i wtedy, kiedy się nie pali.

W centrum uwagi w ciągu dnia
Dlatego:

***
Nawet tam, gdzie tradycyjny otwarty kominek nie jest wykorzystywany do ogrzewania lub brakuje w okolicy paliwa, znajdź sposób na przerabianie łatwo palnych śmieci, papieru, kawałków drewna i kartonu w domowym sposobem zrobionej prasie w bele, które można palić i które przyjemnie pachną dzięki naturalnej żywicy. Spalaj suche organiczne materiały, których nie przeznaczasz na KOMPOST (178), tak by wszystkie odpadki z materialów używanych w domu pełniły pożyteczną funkcję jako nawóz lub paliwo. Pamiętaj o tym, że popiół z kominka można dodać do kompostu. Ustaw wokół kominka krąg krzeseł — KRĄG SIEDZEŃ (185). Być może te krzesła utworzą jednocześnie MIEJSCE PRZYOKIENNE (180)...
92 G. Bachelard, Psychoanaliza ognia, w: idem, Wyobraźnia poetycka. Wybór pism, przeł. H Chudak, A. Tatarkiewicz, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy 1975, s. 33.
93 G. Bachelard, The Psychoanalysis of Fire, Boston: Beacon Press 1964, s. 14—16 (Oryginalnie opublikowane jako La Psychanalyse du Feu, Paris: Librairie Gallimard 1938. Przedrukowane za zgodą Beacon Press).
94 R. W. Kennedy, The House and the Art of Its Design, New York: Reinhold 1953, s. 192—193.