204.
MIEJSCA SEKRETNE
...oto ostatni element wykończenia grubych ścian, być może również obniżonych sufitów — GRUBE ŚCIANY (197), ZRÓŻNICOWANA WYSOKOŚĆ POMIESZCZEŃ (190).
***
Uważamy, że ludzie mają potrzebę posiadania sekretnego miejsca w swoim domu: miejsca używanego w szczególny sposób i ujawnianego tylko w wyjątkowych chwilach.
Życie w domu, w którym jest takie miejsce, zmienia doznania. Zachęca do umieszczenia tam czegoś cennego, do ukrycia tego, do wtajemniczenia tylko niektórych osób. Pozwala strzec tego, co jest dla ciebie cenne, w całkowicie indywidualny sposób, tak że nikt tej rzeczy nie znajdzie, aż do chwili, kiedy powiesz przyjacielowi: „Teraz pokażę ci coś wyjątkowego” i opowiesz mu historię, która się za tym kryje.
Istnienie takiej potrzeby potwierdza także Gaston Bachelard w Poetyce przestrzeni:
Dlatego:

***
Klasycznym przykładem sekretnych miejsc są płyciny, które się odsuwa, odkrywając zagłębienie w ścianie, luźna deska pod dywanem, klapa w podłodze — SZAFY MIĘDZY POKOJAMI (198), POGRUBIANIE ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH (211), SKLEPIENIA STROPOWO-SUFITOWE (219)...
111 G. Bachelard, Poetyka przestrzeni: Szuflada, kufry i szafy, przeł. W. Krzemień, „Pamiętnik Literacki” 1976, z. 1, s. 236—238.