74.

ZWIERZĘTA

...nawet tam, gdzie istnieją prywatne i publiczne grunty przeznaczone na budowę indywidualnych budynków — WSPÓLNY TEREN (67), TWÓJ WŁASNY DOM (79), nie ma gwarancji, że zwierzęta będą miały odpowiednie warunki do życia. Niniejszy wzorzec pomaga stworzyć ZIELONE ULICE (51) i WSPÓLNY TEREN (67), nadając im takie cechy, jakich potrzeba do umożliwienia życia zwierzętom.

***

Zwierzęta są równie ważną częścią natury, jak drzewa, trawa i kwiaty. Ponadto są pewne dowody na to, że kontakt ze zwierzętami może odgrywać ważną rolę w emocjonalnym rozwoju dziecka.
Jednak o ile wszyscy zgadzają się co do tego, że każdy człowiek potrzebuje „parków”, a przynajmniej dostępu do otwartej przestrzeni, gdzie rosną drzewa, trawa i kwiaty, o tyle nie mamy wciąż tej mądrości, jeśli chodzi o owce, konie, krowy, kozy, ptaki, węże, króliki, jelenie, kurczęta, dzikie koty, mewy, wydry, kraby, żaby, żuki, motyle i mrówki.
Ann Dreyfus, terapeutka rodzinna z Kalifornii, opowiedziała nam o wpływie zwierząt, takich jak kozy i króliki, na terapię dzieci. Odkryła, że dzieci, które nie potrafią się kontaktować z ludźmi, są w stanie nawiązać kontakt ze zwierzętami. Dzięki tej przyjaźni dzieci zaczynają okazywać uczucia i tym samym uczą się nawiązywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi.
W miastach zwierzęta są jednak niemal całkiem nieobecne. Mówiąc ogólnie, występują tam tylko trzy rodzaje zwierząt: zwierzęta domowe, szkodniki i zwierzęta w ogrodzie zoologicznym. Żadna z tych grup nie spełnia naszych potrzeb emocjonalnych ani nie zapewnia niezbędnych powiązań ekologicznych. Zwierzęta domowe są miłe, ale tak dalece oswojone, że nie mają już własnego, wolnego, dzikiego życia i nie pozwalają ludziom na doświadczanie swojej zwierzęcej natury. Szkodniki, takie jak szczury czy karaluchy, to zwierzęta charakterystyczne dla miast, ekologicznie związane z nędznymi i źle zorganizowanymi warunkami życia, tak więc naturalnie uważane są za wrogie. Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym są mniej lub bardziej niedostępne dla większości ludzi — poza sporadycznymi przypadkami. Ponadto zwierzęta żyjące w ZOO cierpią na psychozę, ich naturalny sposób życia został całkowicie zaburzony, dlatego nie powinny tam przebywać, a na pewno w żaden sposób nie są w stanie odtworzyć naturalnej obecności zwierząt, której potrzebują miasta.
Jaka różnica, z której strony krat jesteś?
Ponowne wprowadzenie zwierząt do naturalnej ekologii miasta jest możliwe, o ile stworzy się po temu odpowiednie warunki i nie naruszy porządku publicznego.
Przykładami zwierząt korzystnych ekologicznie w miastach mogą być: konie, kucyki, osiołki — do użytku transportu lokalnego i uprawiania sportów; świnie — do recyklingu odpadków i na mięso; kaczki i kurczęta — jako źródło jaj i mięsa; krowy i kozy — dla mleka; pszczoły — dla miodu i po to, by zapylały drzewka owocowe; ptaki — dla utrzymywania w równowadze populacji owadów.
Zasadniczo są dwie trudności do pokonania. (1) Wielu z tych zwierząt prawnie zakazano pobytu w miastach, ponieważ przeszkadzają w ruchu kołowym, zostawiają odchody na ulicach i przenoszą choroby. (2) Bez ochrony wiele tych zwierząt nie może przetrwać w warunkach panujących na współczesnych terenach zurbanizowanych. Niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby pokonać te trudności.
Dlatego:
Zapewnij przepisy prawne, które umożliwią ludziom trzymanie wszelkich zwierząt na prywatnym terenie lub w prywatnych stajniach. Stwórz kawałek ogrodzonego i chronionego wspólnego terenu, porośniętego trawą i z dostępem do wody, na pastwiska dla zwierząt. Zapewnij na terenie każdego sąsiedztwa przynajmniej jeden system dróg bez asfaltu, skąd nie trzeba będzie usuwać nawozu.

***

Zapewnij wszystkim terenom zielonym — ZIELONE ULICE (51), DOSTĘPNA ZIELEŃ (60) — połączenia między sobą, aby utworzyły ciągłe pasy w całym mieście, dostępne dla dzikich i domowych zwierząt. Umieść tereny przeznaczone dla zwierząt niedaleko domu dla dzieci i lokalnych szkół, tak aby dzieci mogły opiekować się zwierzętami — DOM DZIECI (86). Wykorzystaj nadmiar odchodów zwierzęcych do nawożenia — KOMPOST (178)...
An unhandled error has occurred. Reload 🗙