27.

MĘŻCZYŹNI I KOBIETY

...zarówno w społeczności, jak i w sąsiedztwie musi być zachowana równowaga aktywności dla ludzi w różnym wieku — SIEDMIOTYSIĘCZNA SPOŁECZNOŚĆ (12), ROZPOZNAWALNE SĄSIEDZTWO (14), CYKL ŻYCIOWY (26). Społeczności i sąsiedztwa muszą być dostosowane również do równowagi płci oraz powinny zapewniać, w równym stopniu, rzeczy, które odzwierciedlają żeńską i męską stronę życia.

***

Świat miasta lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku był podzielony wzdłuż linii płci. Przedmieścia przeznaczono dla kobiet, miejsca pracy dla mężczyzn; przedszkola są dla kobiet, szkoły przygotowujące do zawodu — dla mężczyzn; supermarkety są dla kobiet, a sklepy z narzędziami dla mężczyzn.
Ponieważ tak naprawdę żaden aspekt życia nie jest ani czysto kobiecy, ani czysto męski, świat, w którym wprowadzono tak daleko posuniętą separację płci, zniekształca rzeczywistość, utwierdzając i utrwalając te wypaczenia. Nauka jest zdominowana przez męską, często mechaniczną mentalność; dyplomacją zagraniczną rządzi wojna — kolejny produkt męskiego ego. Szkoły dla małych dzieci, podobnie jak domy, zostały zawłaszczone przez świat kobiet. Dom stał się domeną kobiety w tak absurdalnym stopniu, że firmy budowlane powielają wzory domów, które są delikatne i doskonałe „śliczne”, jak damskie toaletki. Trudno sobie wyobrazić, że w takim domu można by zająć się stolarstwem — z trocinami przed głównym wejściem — albo uprawiać warzywa w ogrodzie.
Nie znamy jeszcze wzorca lub wzorców, które mogłyby rozwiązać te problemy. Możemy napomknąć, jakie rodzaje budynków, sposoby zagospodarowania terenu i instytucje pozwoliłyby na wprowadzenie równowagi w tej kwestii. Jednak nie da się zrozumieć geometrii, dopóki nie zdamy sobie sprawy z pewnych faktów społecznych i nie pozwolimy im w pełni wywierać wpływu na środowisko. Jednym słowem, dopóki zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie będą w stanie wzajemnie wpływać na każdy aspekt życia w mieście, nie będziemy wiedzieć, jakie typy wzorców fizycznych najlepiej mogą współistnieć z takim porządkiem społecznym.
Dlatego:
Spraw, żeby każda cząstka otoczenia — każdy budynek, teren otwarty, sąsiedztwo i miejsce pracy — była tworzona z domieszką zarówno męskiego, jak i kobiecego instynktu. Myśląc o dowolnym projekcie, niezależnie od skali: od kuchni po hutę stali, pamiętaj o równowadze pierwiastka żeńskiego i męskiego.

***

Żadnego większego osiedla bez warsztatu dla mężczyzn; żadnej społeczności pracy, która nie zapewniałaby kobietom opieki nad dzieckiem i pracy na pół etatu — ROZPROSZONE MIEJSCA PRACY (9). We wszystkich miejscach, gdzie jest zachowana równowaga pierwiastka męskiego i żeńskiego, zapewnij, żeby każdy mężczyzna i każda kobieta mieli również miejsce dla własnego rozwoju, na własnych prawach, odrębne i wydzielone od płci przeciwnej — WŁASNY POKÓJ (141)...
An unhandled error has occurred. Reload 🗙