235.
MIĘKKIE ŚCIANY WEWNĘTRZNE*

...ten wzorzec służy wykończeniu wewnętrznej powierzchni MEMBRAN ŚCIENNYCH (218) oraz spodu SKLEPIEŃ STROPOWO-SUFITOWYCH (219). Jeżeli można zastosować jakiś miękki materiał na wewnętrzną warstwę membrany ściennej, to od samego początku zyska ona właściwy charakter.
***
Bardzo dobrym materiałem jest miękki, biały tynk gipsowy. Ma ciepłą barwę (mimo że jest biały), jest przyjemny w dotyku, wystarczająco miękki, by wbijać w niego zszywki, gwoździe czy haki, łatwy w naprawie, daje też miękki dźwięk, ponieważ gips ma dość wysoką zdolność pochłaniania dźwięku.
Tymczasem tynk cementowy, choć tylko nieznacznie się różniący, a często nawet mylony z tynkiem gipsowym, w rzeczywistości jest jego przeciwieństwem we wszystkich tych aspektach. Jest tak twardy, że trudno wbijać w niego gwoździe, jest zimny i szorstki w dotyku, charakteryzuje go bardzo niska zdolność pochłaniania dźwięku, czyli ma bardzo wysoki współczynnik odbijania, co powoduje powstawanie ostrego i głuchego dźwięku. Stosunkowo trudno też go naprawiać, ponieważ powstałe pęknięcie trudno tak załatać, żeby zapewnić pierwotną jednorodność.
Zauważyliśmy, że nowoczesne budownictwo kieruje się coraz bardziej w stronę twardych i gładkich materiałów do wykończeń wewnętrznych. Częściowo jest to podyktowane dążeniem do tego, żeby budynek był czystszy i bardziej odporny na zużycie. Ale jest to spowodowane również tym, że stosowane dzisiaj materiały są produkowane maszynowo, każda sztuka jest doskonała i dokładnie taka sama jak inne.
Budynki wykonane z tych bezbłędnych, twardych i gładkich powierzchni nie zachęcają do nawiązywania z nimi żadnych związków emocjonalnych. Trzymamy się od nich na dystans nie tylko dlatego, że są nam psychologicznie obce, ale również z tego względu, że w rzeczywistości dotykanie ich nie daje fizycznego komfortu. Nie poddają się, niczego nam nie oferują, nie czujemy, by reagowały na naszą obecność.
Rozwiązanie problemu kryje się w tym, co następuje:
1. Tynk gipsowy zamiast cementowego. Miękkie, wypalane w niskiej temperaturze płytki w miejsce twardych, wypalanych w wysokiej temperaturze. Kiedy materiały są porowate i charakteryzują się mniejszą gęstością, są na ogół bardziej miękkie i cieplejsze w dotyku.
2. Stosuj materiały ziarniste i obdarzone naturalną fakturą, które mogą być użyte w małych kawałkach albo w taki sposób, że nastąpi powtarzanie tego samego elementu. Wymaganiom tym odpowiadają ściany drewniane, gdyż samo drewno ma fakturę, a deski odtwarzają ją w większej skali. Podobne cechy ma tynk, jeżeli zostanie ręcznie wykończony. Najpierw jest ziarnistość tynku, a następnie większa tekstura tworzona ruchem ludzkiej ręki.
Jedna z najpiękniejszych wersji tego wzorca jest stosowana w wiejskich domach w Indiach. Ściany są ręcznie tynkowane mieszaniną krowiego łajna i błota, która wysycha, tworząc piękne, miękkie wykończenie. Na całej ścianie widać ślady pięciu palców dłoni tynkarza.

Tynk z krowich odchodów w wiejskim domu w Indiach
Dlatego:

***
W naszym systemie budowania zauważyliśmy, że warto nałożyć cienką warstwę tynku na wewnętrznych powierzchniach MEMBRAN ŚCIENNYCH (218) i SKLEPIEŃ STROPOWO-SUFITOWYCH (219). Wszędzie tam, gdzie wierzchni tynk styka się ze słupami, belkami, drzwiami i oknami, przykryj połączenie drewnianą półcalową listwą — PÓŁCALOWA LISTWA (240)...