234.

SZCZELNE ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

...ten wzorzec pomaga w wykończeniu MEMBRAN ŚCIENNYCH (218) i SKLEPIEŃ DACHOWYCH (220). Określa charakter ich powierzchni zewnętrznych.

***

Głównym zadaniem ściany zewnętrznej jest odpieranie ataków pogody i niedopuszczanie jej wpływów do wnętrza. Może tego dokonać tylko, jeżeli materiały ściany będą współdziałać w tworzeniu nieprzepuszczalnych spoin.
Jednocześnie ściana musi być łatwa w utrzymaniu i dawać ludziom będącym na zewnątrz jakąś szansę nawiązania relacji ze sobą.
Żadna z tych funkcji nie może być dobrze spełniona, gdy zastosujemy wielkie arkusze nieprzepuszczalnego materiału. Takie arkusze, zawsze kładzione w tej samej płaszczyźnie, stwarzają ogromne problemy na złączach. Wymagają bardzo złożonych i wyrafinowanych uszczelek oraz szczeliwa, a w końcu to właśnie te uszczelki i złącza zawodzą.
Przyjrzyjmy się różnym organizmom, na przykład drzewom, rybom, zwierzętom. Ogólnie mówiąc, ich zewnętrzna powłoka jest chropowata i składa się z wielu podobnych, ale nie identycznych elementów, które są tak umieszczone, że często na siebie nachodzą: łuski rybie, futro zwierząt, zmarszczki naturalnej skóry, kora drzew. Wszystkie te powłoki są nieprzepuszczalne i łatwe do naprawy.
W prostych technologiach budynki naśladują naturalne powłoki. Przykładem są deski kładzione na nakładkę, gonty, dachówki czy strzecha. Nawet kamienie i cegły, chociaż znajdują się w jednej płaszczyźnie, są układane tak, że spoiny się mijają, co zapobiega pęknięciom biegnącym przez całą ścianę. Wszystkie te ściany są wykonane z wielu małych elementów, tak że można wymieniać pojedyncze sztuki, kiedy zostaną uszkodzone lub się zużyją.
Zatem przy wyborze sposobu wykończenia ściany zewnętrznej należy pamiętać o tym, że powinno to być tworzywo, którego warstwy można łatwo nakładać jedna na drugą, żeby uzyskać odporność na warunki atmosferyczne, tworzywo, którego elementy są łatwe do wymiany, dzięki czemu ściana może być stopniowo naprawiana i stać bardzo długo. I oczywiście niezależnie od wybranego tworzywa powierzchnia ściany powinna zachęcać do jej dotykania i opierania się o nią.
Wewnętrzna struktura wyimaginowanego materiału „nakładkowego”
Wznosząc nasze konstrukcje z lekkiego betonu, stosowaliśmy zachodzące na siebie deski jako zewnętrzną formę wypełnianą lekkim betonem. Oczywiście można zastosować wiele innych rodzajów okładzin, jeżeli są dostępne i można sobie na nie pozwolić. Łupek, stalowa blacha falista, dachówki ceramiczne to doskonałe nakładkowe okładziny ścienne i wszystkie je można umieścić w taki sposób, żeby zapewnić zewnętrzną formę „deskowania”, które będzie zalane betonem. Można też sobie wyobrazić (choć nie mamy na to dowodów), że naukowcy stworzą specjalny materiał, którego wewnętrzna struktura włókien lub kryształów będzie w istęcie nakładkowa, ponieważ wszystkie linie naturalnego podziału będą biegły ukośnie na zewnątrz i w dół.
Dlatego:
Zewnętrzną powierzchnię ściany wykonaj z materiałów, które są szczelne dzięki częściowo nachodzącym na siebie elementom i przez to odporne na warunki atmosferyczne: czy to „wewnętrznie uszczelnionych”, jak tynk zewnętrzny, czy też z elementów w sposób bardziej dosłowny nakładkowych, zachodzących na siebie, jak gont, deski i dachówki. W każdym wypadku wybierz materiał, który można naprawiać po kawałku, małym kosztem, tak że cała ściana może być utrzymywana w dobrym stanie bez końca.

***

An unhandled error has occurred. Reload 🗙