229.

PRZESTRZEŃ NA PRZEWODY

...w budynku wzniesionym zgodnie z zasadami RACJONALNEJ KONSTRUKCJI (206), w którym zbudowano sklepione stropy — SKLEPIENIA STROPOWO-SUFITOWE (219), wzdłuż krawędzi każdego pomieszczenia powstały niewykorzystane trójkątne przestrzenie. To najbardziej naturalne miejsce na ułożenie przewodów instalacyjnych.

***

Nigdy nie wiadomo, gdzie znajdują się rury i przewody. Zostały schowane gdzieś w ścianach. Ale właściwie gdzie?
W większości budynków przewody elektryczne, telefoniczne, rury wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe są ukryte w ścianach w sposób całkowicie nieskoordynowany i bezładny. To sprawia, że początkowe prace przy wznoszeniu budynku są skomplikowane, ponieważ trudno jest skoordynować instalowanie różnych sieci z budową poszczególnych części budynku. Trudno też myśleć o jakichkolwiek zmianach lub rozbudowie z chwilą, kiedy budynek jest gotowy, ponieważ nie wiadomo, którędy biegną kable i rury. Taki stan rzeczy pozostawia lukę w naszym rozumieniu otoczenia: organizacja sieci instalacji wewnętrznych w budynku, w którym mieszkamy, jest dla nas tajemnicą.
Proponujemy, żeby wszystkie instalacje wewnętrzne były prowadzone razem i przebiegały wokół każdego pokoju w pachwinie pomiędzy sklepionym sufitem a podłogą wyższej kondygnacji — SKLEPIENIA STROPOWO-SUFITOWE (219).
Instalacje ogrzewcza i elektryczna, niezbędne w całym budynku, będą prowadzone wokół każdego pomieszczenia. Z kolei instalacje wodociągowa i gazowa znajdą się tylko w niektórych pomieszczeniach. Wszystkie pionowe ciągi instalacyjne będą skoncentrowane w narożnikach pomieszczeń. Od tych pionów instalacyjnych będą odchodzić poziome pętle kabli i rur. Taką konfigurację przewodów można łatwo zrozumieć i bez trudu można się do niej podłączać.
Wszystko w jednym miejscu
Dlatego:
Umieszczaj przewody gorącego powietrza, rury wodne, gazowe i inne ciągi instalacyjne w trójkątnej przestrzeni sklepienia, wokół górnej krawędzi każdego pomieszczenia. Połącz te przewody obsługujące różne pomieszczenia przewodami pionowymi, umieszczonymi w specjalnych kanałach, w narożnikach pomieszczeń. Aby zapewnić dostęp do przewodów, zrób wyloty i klapy rewizyjne w pewnych odstępach wzdłuż całego ciągu instalacji.

***

Gdy tylko przewody znajdą się na swoich miejscach, trójkątną przestrzeń między sufitem a ścianą można wypełnić lekkim betonem — SKLEPIENIA STROPOWO-SUFITOWE (219). Umieść panele grzewcze na ukośnej powierzchni tego trójkąta — PROMIENIUJĄCE CIEPŁO (230). Gniazdka wtykowe i włączniki oświelenia umieść w niedużych odstępach poniżej, a przewody i rury w bruzdach wokół ram okiennych — KRĘGI ŚWIATŁA (252)...
An unhandled error has occurred. Reload 🗙